Nieuwjaarsreceptie gemeente

Onze nieuwe burgmeester Peter Heijkoop heeft het uitstekend naar zijn zin in Leiden. Ik heb op 3 Oktober ook drie  nieuwe dingen geleerd, zegt hij in zijn Nieuwjaarstoespraak. “Haring eten om 7 uur s ’morgens smaakt best goed, in een klassiek burgemeester kostuum, met sabel en steek, fietsen is lastig én het 3 Octoberfeest verbindt de bevolking.

door Hans Schuurman

Natuurlijk kon Heijboer er ook niet onderuit om in de feestvreugde in de Pieterskerk maandagavond toch even terug te blikken op ’Oud en Nieuw’. Volgens hem verliep de jaarwisseling in de binnenstad rustiger, maar er werd ondanks het afsteek verbod wel vuurwerk afgestoken. In de buitenwijken, waar dit verbod niet gold, werd veel vuurwerk afgeschoten. Heijkoop is een fervent voorstander van een landelijk vuurwerkverbod. “Maar dat moet Den Haag beslissen”, zegt hij. In de 14 steden, waaronder Alkmaar, waar een plaatselijk vuurwerkverbod was uitgevaardigd, werd toch veel geknald. Bij het publiek bestaat daar onbegrip dat in die vuurwerkverbod steden wel vuurwerk verkocht mag worden. Afsteek verbod van vuurwerk is een plaatselijk bevoegdheid is maar een verkoopverbod vereis een landelijke maatregel, is de verklaring.

Traditie

Met het argument dat vuurwerk op de jaarwisseling op een traditie berust, maakt Heijkoop in zijn speech korte metten. “In Nederland is het vuurwerk pas in zwang gekomen in de jaren ’70 van de vorige eeuw. Mijn ouders zijn nog zonder vuurwerk opgegroeid”. Vorig jaar vierden de Leidenaren  dat onze stadgenoten 450 jaar geleden de Spanjaarden verjoegen en de basis gelegd werd van Nederland als natie. Daarmee nauw verband houdend wordt dit jaar het 450 jarig bestaan van de universiteit gevierd. Ook dit jaar 2025 is Leiden uitgeroepen tot Nationale Onderwijsstad waarmee haar rijke onderwijsgeschiedenis wordt erkend en het innovatieve karakter van de stad in het spotlight komt. Het thema is ‘Samen er dwars doorheen’. Die jarige universiteit nam ook het  initiatief voor het Leiden Bio Science Park (LBSP ) Hier worden levensreddende medicijnen ontwikkeld. Drie evenementen die Heijkoop met trots in zijn toespraak noemt.

Verbinding

De Nieuwjaarsreceptie was toch anders dan vorige jaren, niet het aantal bezoekers, ca. 300. Ook niet de dansband ‘Staten Generaal, wie wil niet even de beentjes van de vloer. Maar geen concert. Nieuwe burgemeesters, nieuwe tradities vindt Heijkoop. “Meer tijd voor verbinding, is de reden”, zegt hij.  

Heijkoop: “Ontmoeting is misschien wel ’t belangrijker dan ooit, er ligt in der samenleving  verdeeldheid op de loer”. De burgemeester doelt erop dat iedereen  te veel in z’n eigen bubbel blijft. Praktisch en theoretisch opgeleide bevolkingsgroepen langs elkaar leven. Afstand bestaat tussen welvarende en minder welvarende inwoners. Verschillen tussen binnenstad inwoners en buitenwijk bewoners. Burgmeester zijn voor alle Leidenaren. Hoe een luchtige Nieuwjaarstoespraak toch nog een serieus eindje kan hebben.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *